Monday, July 17, 2017

Dantų pasta vaikams: su fluoru ar be jo?

Šiandien noriu atkreipti mamų dėmesį į tinkamą vaikų dantų higieną. Stebėdama internetinę erdvę ir net gi artimų žmonių pasisakymus noriu pakalbėti apie dantų pastas ir apie tai, kokią pastą renkuosi aš, su fluoru ar be jo. Vis gi mes negalime žinoti visko, tad šiame tekste stengsiuosi įdėti informacijos iš patikimų šaltinių, nes vis gi nesu odontologė.

Nuo dukros pirmojo dantuko su šeima išbandėme ne vieną dantų pastą, nes netrukus prie dantukų komandos prisijungė ir brolis, tad dantų pastos sunaudojame tikrai daug. Vos išdygus pirmajam dantukui užpuolė mintys, kokią pastą pasirinkti? Su fluoru ar be jo, natūralią, ekologišką? Pasirinkimas tikrai didelis, bet faktas, kad pasirinkti reikia ir dantis valyti reikia.

Pradžioje buvau susižavėjusi natūralizmu, tad rinkausi tik paprastas pastas, be fluoro su ekologiniais sertifikatais ir padarytas tik iš maistinių medžiagų, bet tuomet perskaičiau vienos medikės mintį, kad dantų higienoje pastos pasirinkimas sudaro mažą reikšmę, jei dantų pasta yra be fluoro, nes esminė dantų būklės priežiūra priklauso nuo mechaninio valymo, tai gi, patiems mažiausiems, pirmiesiems dantukams pastos galima visiškai nenaudoti, o dantukus valyti su vandeniu suvilgytu šepetuku. Visai kas kita, jei pasta su fluoru, tuomet reikia pasirinkti tinkamo jo kiekį ir naudoti kaip papildomą priemonę, kuri tikrai daug pranašesnė už kitas pastas. Mums, kaip suaugusiesiems, kurių galvoje susidaro asociacijos, atrodo, jog vaikui taip pat būtina pasta, nes taip darome mes. Tai netiesa. Kol vaikas nevalgo daug papildomo maisto, jam jo neprilenda į tarpdančius, nes dantis tik vienas ar du, užtenka paprasčiausio šepetėlio, vandens ir ritualo, kad ryte ir vakare valomės dantukus. Pirmus kartus užteks valyti vos kelias sekundes, nes dantukų tikrai nedaug.

Tuomet su dukra apsilankėme pas šeimos odontologą, kuris rūpinasi mūsų šeimos dantų tvarkymu ir apžiūrėjome dukros pirmuosius dantukus. Odontologė rėžė skaudžią tiesą, jog su tokia dantų būkle kaip mano ir vyro, kai dantis taisyti tenka bent kartą per metus, tiek mes, tiek mūsų vaikai privalo naudoti dantų pastą su pagal amžių reikalingu fluoro kiekiu. Jei tiek jūs, tiek jūsų vyras dantisto kabinete lankotės kas keletą metų ir tik atlikti burnos higienos procedūroms, tuomet tiek jūs, tiek jūsų vaikai veikiausiai gali naudoti pastas be fluoro, nes dantų sveikata yra iš dalies paveldima. Tad sveikinu! 

Pagal odontologų rūmų rekomendacijas, iki trejų metų amžiaus vaikams, kurių visi dantys yra sveiki, rekomenduojama valyti dantis su pasta, kurioje yra 500 ppm fluoridų. Jaunesniems nei trejų metų vaikams, bet jau turintiems ėduonies pažeistų dantų, gydytojas odontologas gali skirti valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų.
3-6 metų vaikams, jei dantys sveiki, rekomenduojamas 1000 ppm fluoro kiekis dantų pastoje. Jei vaikas turi ėduonies pažeistų dantų, odontologas gali skirti valyti dantis su pasta turinčia 1450 ppm fluoridų.
Vyresniems nei 6 metų vaikams, turintiems visus sveikus dantis, rekomenduojama valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Vaikams, turintiems nors vieną ėduonies pažeistą dantį, odontologas gali skirti valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1450 ppm fluoridų.

Tiesa, mano 1 metų dukrai gydytoja tuomet rekomendavo pastą su 1450ppm fluoridų, nors nei vienas dantis nebuvo sugedęs. Odontologė mane informavo, kad pasirinkus tinkamą pastą su reikiamu fluoro kiekiu galima ne tik apsaugoti dantis, bet ir sustabdyti dantų gedimą arba išlaikyti net gi minimaliai pažeistus ėduonies dantis iki pieninių dantų kritimo metus ar net gi daugiau. Mano dukrai dabar treji, bet dantų problemų pavyko išvengti vien dėl šio puikaus odontologės patarimo.

Amerikoje maždaug 2/3 geriamojo vandens yra fluoruotas, pas mus to nėra, todėl reiktų rinktis dantų pastas, kurios turi fluoro. Fluoras sudaro nepalankią terpę daugintis bakterijoms, todėl pasta su fluoru dantis reikia valytis minimum 2 minutes. Taip pat pastos su fluoru reiktų neskalauti, o tiesiog išspjauti susidariusias putas ar pastos perteklių. Jei labai norite skalauti, galite dar kartą dantis pavalyti išskalautu šepetėliu, bet ne piltis vandenį į burną. Žinau kad įprotį skalautis dantis pakeisti labai sunku. Pati bandžiau taip išmokti, bet atrodo kažkas ne taip kol neišsiskalauju. Vaikam, priešingai, nekyla jokių klausimų apie skalavimą, tad vaikų nemokau skalauti ir spjaudyti, kad bent jie susiformuotų gerus burnos higienos įpročius.

Daug mamų baiminasi fluoro dėl galimos apsinuodijimo rizikos. Kad vaikas apsinuodytų fluoru, jam reiktų suvalgyti visą dantų pastos tūbelę, o suaugusiąjam dar daugiau, tai gi, laikykit pastas nepasiekiamose vietose, nors nežinau vaikų kurie labai mėgtų skanauti pastomis, bet vis gi apsidrausti verta. :) O valantis dantis su žirniuku pastos arba išvis vos perbraukus pasta per priekinius šerelius (kaip darau aš) tikrai neapsinuodysite, bet turėsite gražius dantis.

Šią savaitę iš www.mamyciuklubas.lt ir JORDAN gavau puikią dovaną savo mažyliams, naują dantų pastą vaikams nuo 0 iki 5 metų. Labai dėkoju už galimybę ją išbandyti! Šioje pastoje yra 1000 ppm fluoridų, tad ji yra idealiai tinkama 0-3 metų vaikams su dantų sugedimo rizika ir vaikams nuo 3 iki 6 metų, kurių dantys yra sveiki.


Mane labai nudžiugino, kad vieną pastą galiu naudoti abiems savo vaikams, nes anksčiau teko naudoti dvi atskiras pastas 1,5m ir 3m vaikams.

Lėjai grįžus iš darželio pasakiau, kad turiu jai dovaną. Vos parodžius pastą ji mūsų namuose gavo vardą "Pelėdžiuko pasta" ir dukra liepė eiti iškart išvalyti jai dantis.

Pastos pakuotė su atsukamu kamšteliu, tad ją atidaryt gali tik tėvai, o mažyliams tai padaryti tikrai labai sudėtinga, tad galite būti praktiškai tikri, kad vaikas jos neatidarys ir nepanaudos kitoms reikmėms pats. Taip pat, pasta buvo užklijuota, tad puikiai žinosite, kad ji nepraimta, nenaudota ar neuždžiuvusi.


Lėja namuose dabar dirba darbelius, tai gi jos naujas darbelis yra uždėti pastos sau ir broliui. Pasta labai tiršta ir skalsi, tad jai tenka panaudoti nemažai jėgų, o pastos uždeda vos lašiuką - lygiai tiek, kiek ir reikia.

Mano dukra yra pastų gurmanė ir visi iki šiol išbandytų pastų skoniai jos netenkino, turėjome "Mėtinę su katinėliu, kaip mamos", "Su morkomis", "Mamos su mangais", "Su apelsinais", bet visų skonis jos netenkino. Apie šios avietinės pastos skonį blogų atsiliepimų iš Lėjos kol kas negirdėjau, tad drįstu skonį vertinti teigiamai. Pasta ryškiai mėlynos skaidrios spalvos, o burnoje smagiai užputoja, kad vaikai galėtų iš burnos pūsti putas. :) Labai smagu. :)

Šią savaitę Lėja nenorėjo naudoti jokios kitos dantų pastos, tad manau, kad kol kas ir apsistosime ties šia pasta dėl mūsų šeimai tinkamo fluoro kiekio ir vaikams patinkančių paveiksliukų bei skonio.

Rašydama tekstą pasikviečiau pakalbinti pagrindinę pastos vartotoją Lėją. Ji į klausimus atsakinėjo trumpai ir aiškiai. Ar patinka pelėda? Taip. Ar skani pasta? Taip. Ar su šia pasta valysi dantukus? Taip. Na tai nuspręsta. Mes sakome "Taip" šiai pastai! Visiems tėveliams linkiu pasirinkti geriausią pastą savo vaikui ir pasikonsultuoti su patikimu odontologu, koks fluoro kiekis reikalingas jūsų vaiko dantukams, o ne pirkti ekologiškas pastas, kurių poveikis toks pats kaip ir vandens. :)

Mano blogas visą laiką laukia jūsų, tai pat mane galite sekti facebook paskyroje ir instagram profilyje, kviečiu jungtis ir prie facebook grupės apie pirkinius iki 5 eurų, į kurią keliu savo radinukus iki 5 eurų ir labai laukiu jūsų!

Iki, MadMom

No comments:

Post a Comment