Tuesday, June 13, 2017

Didžiausia ir gražiausia Lietuviška knyga vaikams

Šiandien papasakosiu apie knygą, kurią, aš manau, kad reikia turėti kiekvienuose namuose ir dovanoti, bei pirkti visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų amžiaus! Labai ilgai kaupiausi šiai apžvalgai, nes noriu pasakyti tiek daug gražių dalykų, bet bijau, jog raidės pasipils tokiu greičiu, kad pati parašysiu knygą apie knygą!


Tai gi, TOJI knyga yra Kotrynos Zylės "Didžioji būtybių knyga", kurią išleido leidykla "Aukso žuvys". Kodėl aš manau, kad ši knyga yra svarbi ir būtina turėti? Dėl to, kad lietuviai yra be galo atitolę nuo savo šaknų. Mane žavi japonų kultūra, kur vaikai žiūri filmukus, skaito knygas, kurios pasakoja apie japonų mitologiją, apie miško dvasias, kaip jos sugyvena. Vienas iš mano mylimiausių, ir vaikams dažniausiai rodomų filmukų yra Japoniškas "Totoro" apie miško dvasią, kuri gyvena medyje. Iki šiol nebuvau mačiusi nieko panašaus jokios kitos kultūros medijoje ir ta mitologija mane labai žavi. Bet palaukite! Lietuvių mitologija taip pat yra labai spalvinga ir įdomi, bet net ir mes, suaugusieji, apie ją išmanome tiek mažai, kad vargu ar galėtume atsakyti į klausimus "Kas gi tas Aitvaras?" arba "Kodėl lietuviai garbindavo deivę Žemyną?". Aš jokiu būdu nesakau, kad reiktų nusigręžti nuo mokslo ar pažangos, bet priešingai, mūsų mitologija yra mūsų istorija, kuri yra niekieno neprimesta, tai yra senovės lietuvių tikėjimas, kaip sąveikaudavo visos žemės stichijos ir kodėl tam tikri gamtos įvykiai vykdavo tik tada kai pirmą kartą sugriaudėdavo žaibas ar palydavo lietus. Tai yra kaip gražios pasakos, kurias reiktų perduoti iš kartos į kartą, kad mūsų tauta išsaugotų savo identitetą ir unikalumą.


Noriu tarti kelis žodžius apie autorę Kotryną Zyle, tai jei girdite šį vardą pirmą kartą, matyt reiškia, kad neskaitėte jos pirmosios knygos, kuri taip pat yra apie lietuvių mitologiją ir Milžiną Mažylį, tai kviečiu skaityti dabar! Kotryna turi dizaino studiją "Prim Prim", o taip pat yra jauna mama, kuri sumigdžiusi vaikus sėda rašyti ir iliustruoti knygų apie mitologiją. Net jei neketinate įsigyti šios knygos, tuomet rekomenduoju paspausti Facebook "follow" mygtuką ant jos anketos, nes ši moteris yra labai įdomi. Kodėl ne "friend" mygtuką? Nes tikriausiai jos nepažįstate asmeniškai, bet norite matyti tai, kuo ji dalinasi su visais, o ne tik su draugais.


Pirmą kartą į Kotryną atkreipiau dėmesį, dar nežinodama, kad ji yra rašytoja po kažkokio žinomo žmogaus pasisakymu Facebook, kur ji pasakojo apie Aitvarus. Tuomet, pamenu, pagalvojau "Oho, iš kur ji tiek daug žino apie lietuvių mitologiją?" ir tuomet paskaitinėjusi pamačiau, kad ji ir knygą apie tai išleidusi, knygą vaikams! O tada jau bėgau tos knygos ieškoti... Ir taip mano rankose atsidūrė "Didžioji būtybių knyga".


Pati knyga yra labai didelio formato, todėl natūraliai atkreipia vaikų dėmesį labiau nei mažytė knyga. Tai viena iš tų knygų, kurias pavyksta pavartyti su abiem vaikais, nes kelias minutes išlaiko net ir mažojo Tauro dėmesį.


Knyga suskirstyta skyriais į dangaus būtybes, žmogaus gyvenimo būtybes, namų būtybes, žemės būtybes, vandens būtybes ir požemio būtybes. Manau, kad ši knyga gali netgi padėti vaikams, kurie bijo aukščio, vandens ar būti vieni tamsoje. Galite tiesiog atsiversti tam tikrą skyrių ir paskaityti vaikui su kuo jis gali susitikti namuose, papasakoti, kad net jei girdi kažką krebždant, visos namų būtybės yra geros ir draugiškos, tad namuose, lauke ar kur kitur nėra ko bijoti. Taip pat gali padėti su vyresniais vaikais aptarti mirties klausimus ir vėles, o su mažiukais tiesiog nesiplėsti nuo užrašyto teksto ir mėgauti smagiomis, lengvomis mitinėmis istorijomis.


Kiekvienas atvartas pasakoja apie vis kitą mitologinę būtybę. Atvarte rasite būtybės portretą per visą lapą ir aprašą. Rašoma, kaip būtybė atrodo, kokia tos būtybės vardo kilmė, kur ji gyvena, ką valgo, kaip sutaria su žmonėmis ir kaip tai būtybei sekasi mūsų laikais! Taip pat dešinėje pusėje yra smagūs faktai apie tą būtybę ar jos draugus.


Manau, kad ši knyga tiesiog būtina visiems vaikams, kurių vardai yra senoviniai, lietuviški, t.y. Gabijai, Austėjai, Žemynai, Vėjui, Laimai, Medeinei, nes čia vaikai sužinos, iš kur kilę jų vardai, taip pat paskaitys smagių istorijų, kurias galės prisitaikyti sau.

Kadangi Lėjos antras vardas yra Žemyna, tai tikriausiai nereikia sakyti, kuris knygos puslapis buvo atverstas ir skaitytas daugiausiai kartų... Lėjai labai patinka, kad ji gali ne tik paskaityti, bet ir pamatyti, kaip gi atrodo ta Žemyna. Dukra pastoviai komentuoja, kad "Gražūs plaukai" ir "Dėdė pila vandenį" :) O aš net ir vartydama šimtąjį kartą negaliu patikėti, kad Kotryna turi tokį talentą, ne tik rašo, bet ir nuostabiai paišo, nes kiekvienas atverstas puslapis mane priverčia aiktelėti, nors jie visi jau matyti daugybę kartų.


Labai ilgai galvojau apie knygos amžiaus cenzą... Kadangi ją smagiai varto tiek mano 1,5 metų, tiek ir 3 metų vaikai, tai manau, kad knygą galiu drąsiai rekomenduoti nuo 1,5-2 metukų skaitymui su tėvais, o amžiaus imties pabaiga... Na nežinau ar ji yra? Mes su vyru taip pat labai smagiai skaitėme apie Rūgutį, o parsinešusi namo knygą pirmą diena niekaip negalėjau susiturėti ir sulaukti Lėjos iš darželio, tad knygą skaityti pradėjau viena... :) Tikriausiai būčiau įsigijusi šią knygą net ir neturėdama vaikų, tad drąsiai rekomenduoju ją visiems, kam nesvetima Lietuvių istorija ir kultūra!

Taip pat mano facebook šiuo metu vyksta konkursas, kuriame galite laimėti šią nuostabią knygą!

Mano blogas visą laiką laukia jūsų, tai pat mane galite sekti facebook paskyroje ir instagram profilyje, kviečiu jungtis ir prie naujos facebook grupės apie pirkinius iki 5 eurų, į kurią keliu savo radinukus iki 5 eurų ir labai laukiu jūsų!

Iki, Greta

No comments:

Post a Comment