Monday, February 6, 2017

Nepatinka darželio meniu? Daryk ką nors!

Esu tikra, kad ne man vienai nepatinka darželių meniu. Dažnai forumuose matau temas, kuriose prašoma įkelti darželio meniu. Kartais tas temas paskaitau ir man aukštai pakyla antakiai... Kakava, sausi pusryčiai, vafliai, meduoliai, jokių vaisių, kompotai, pienas, kefyras, bandelės, duona, pieniškos dešrelės, jokių šviežių daržovių, majonezas, fermentinis sūris, uogienės, cukrus, sviestas į kiekvieną košę... Rimtai? Pusės šių produktų nėra mūsų namuose. O mamos pasikalba ir galiausiai nieko nedaro...
Mūsų darželyje tokių didelių problemų nėra. Vaikai geria tik vandenį ir arbatą be cukraus, maistas įvairus ir be tokio šlamštmaisčio kaip pieniškos dešrelės ar fermentinis sūris. Tiesa lankome privatų darželį ir jam maistą tiekia www.voveres.lt . Iki šiol neužsakinėdavome tik užkandžio esančio tarp pietų ir pusryčių. Šio užkandžio mūsų darželyje neužsakinėja dauguma tėvų. Man patinka pačiai įdėti užkandį, kurį beveik visada sudaro bent vienos rūšies vaisiai arba daržovės, bet dažniausiai būna dviejų rūšių vaisiai ir daržovės Bento pelėdų dėžutėse. Kas dieną vis kitokie. 


Nuotraukoje vienas iš vasariškų derinukų iš mūsų senelių sodo, kuris darželyje visada suvalgomas iki paskutinio gabaliuko. Alternatyviai užsakant užkandį darželyje, tai dažniausiai būna sausainiai ar trapučiai, t.y. angliavandeniai, o man labiau patinka skaidulos ir vitaminai. :) Žiemą derinuką kartais papildom jogurtu ar vienu kitu sausainiu, bet stengiuosi išlaikyti užkanduką kuo žalesnį ir sveikesnį.

Labiausiai meniu manes netenkina pusryčiai, tad parašiau laišką maisto tiekėjams ir nusprendžiau pusryčius dukrai duoti namuose arba pakeliui į darželį.

Laba diena,

Seniau užsakinėjome pilną dienos maitinimą, bet kuo toliau, tuo labiau nusiviliu ir jau nuo šios savaitės nebevalgysime pusryčių. 

Mane pusryčių meniu labiausiai nuvilia tai:
- Nelupti vaisiai, pvz apelsinas. 1-3metų vaikas tikrai nemoka jo nulupti ir auklėtojos tiesiog jų nelupa. Dažnai jį randame kuprinėje. Patys suprantat, kad auklėtojos darbas nėra lupti apelsinus dešimčiai vaikų.
- Batonas. Ar patys valgote tamsių miltų batoną su varške viduje? Pati mačiau kaip mano vaikas atidarė tokį sumuštinį ir pasakė "fe" nes batonas įmirkęs. Batono ir duonos pas jus meniu yra labai daug, o naudos iš jo mažai.
- Sausi pusryčiai. Tikrai prastas pasirinkimas su daug cukraus. Namie mes niekada nevalgome tokio nesveiko maisto, nebent per šventes ar svečiuose, bet tikrai nepamenu tokio atvejo.
- Kefyras ir pieno produktai. Medikai teigia, jog vaikams virš 2 metų pienas yra netinkamas produktas, nes mažėja laktozę skaidančių fermentų ir vaikams gali paleisti vidurius.

Kodėl pamirštamos senos geros košės? Neformuojami geri mitybos įpročiai?

Tikrai tikiu, kad jūsų meniu gali keistis, bet kol kas mes atsisakome pusryčių. 
Jei meniu keisis- labai laukiu jūsų žinių ir tikiuosi, kad galėsime vėl valgyti pusryčius darželyje.


Pagarbiai,
Greta Ruškienė


Neįtikėtina, bet gavau atsakymą:


Laba diena, Greta,

malonu, kad rašote ir dalinatės savo nuomone. Pritariu daugumai Jūsų išsakytų teiginių, tačiau... 

Mūsų valgiaraščiai yra sudaromi pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą tvarkos aprašą, kuris remiasi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis. 

Bandome kiek įmanoma lanksčiau žiūrėti į skirtingus vaikučių ir tėvų pageidavimus, todėl šiuo metu turime įprastą valgiaraštį, vegetarišką valgiaraštį, o nuo žiemos sezono turėsime ir atskirą mažylių valgiaraštį, kuriame bus ir daug košių. Kaip variantą galiu pasiūlyti atskirai užsakinėti iš jo. Kai turėsiu galutinį variantą, galiu Jums atsiųsti. 

Jei norėtumėte plačiau pakalbėti, paskambinkite mano paraše nurodytu nr. arba parašykite savo tel.nr. ir paskambinsiu aš. 

Gražios dienos,

Klientų aptarnavimo skyriaus vadovėIš tiesų anksčiau net nesusimasčiau, jog pagrindinė kliūtis vaikui maitintis sveikai darželyje, yra kvaili reikalavimai aukštesniame nei darželis ar maisto tiekėjai lygyje! 

Tai gi, kol kas atsisakėme pusryčių darželyje, bet kažką valgyti juk reikia! Tai gi į trasą košės! Košė mano galva yra idealiausias pusryčių maistas. Košės suteikia energijos ateinančiai dienai ir yra mėgstamos vaikų. Tiesa, gamindama namuose stengiuosi nedėti uogienių, sviesto ir kitų priemaišų. Tiesa ruošiantis į darželį neturi valandos laiko virti košei, laukti kol atšals, patiekti gražiame dubenėlyje ir laukti kol vaikas pavalgys, po to tą savo vaiką nuprausti ir tik tada važiuoti į darželį. Reikia greito ir patogaus sprendimo. Išsigelbėjimas nr. 1:
Maisto maišeliai


Šių maišelių pakuotę pirkau mūsų mažyliuose dar kai Lėjytė buvo maža.
Jie tiesiog fantastiški, buvo 6 vnt, kol kas panaudojau tik 4 vnt. Jie yra daugkartiniai, maistas dedamas per viršų, užspaudžiama ir vaikas gali traukti per atsukamą snapelį. Labai patogu, jei pusryčių košę ar jogurtą noriu įdėti į mašiną!
Tokių maišelių galima įsigyti ir aliexpress (šiek tiek pigiau nei ebay). Kainuos keletą eurų, o naudosit tikrai ilgai, tereikia prasieiti su buteliukų šepetuku ir naudoti dar ir dar kartą!

Išsigelbėjimas nr. 2:
Greito paruošimo ir užpilamos košės


Kūdikių košelės "Bebi" yra mano absoliutus favoritas. Paruošimas užtrunka minutę. Dažniausiai virdulyje paliekam užvirusį vandenį atvėsti, tad ryte pakanka tik įpilti vandens į stiklinę, įdėti košės miltelių išmaišyti ir supilti į maišelį, o tada jau į kelią!
Šios košės taip pat ir puikus išsigelbėjimas, jei mamai nepavyko ko nors pagaminti, t.y. jas naudoju ir kaip tirštiklį. Tarkim virėt sriubą, visai šeimai kaip ir tinka, bet mažieji šeimos nariai visi apsilaisto ir lieka alkani... :D Įmaišot nesaldžios Bebi košelės, sriuba sutirštėja ir vaikas gali pats valgyti su šaukšteliu tą patį maistą kaip ir visa šeima.
Dar jas naudoju ir žiemą valgant šaldytas uogas, nes atšildytos uogos paleidžia daug skysčių, kurio nenorim prarasti, tai tiesiog įmaišot košelės ir gaunasi košė su uogom. Ir sočiau ir visi vitaminai iš uogų išlieka. :)
Taip pat mano naujas atradimas, tai Bebi košės su melisom, kurios tiesiog magiškos! Pavalgom vakarienei šios košelės ir mano nemiegiukas eina miegot. Neįtikėtina!


Antra man labai patinkanti ir Lietuvių nemylima košė yra kukurūzų košė. Paprastai kukurūzų košę reikia virti apie 20min, bet atradau tobulą, kurią užtenka suberti į karštą vandenį ir palaikyt uždengus, tai Agnesi Polenta. Vos pabudus užkaičiu virdulį ir iškart užvirus pilu į puodelį 4 dalis vandens ir 1 dalį košės. Turiu mažą 40ml stikliuką, tai pripilu jį košės ir puodelį iki viršaus pripilu vandens. Druskos pagal skonį. Tada svarbu labai gerai išmaišyti! Ir uždengiat arba iškart pilat į spaudžiamą maišelį, nes jame sandariai košė taip pat puikiai išbrinksta.
Žinau, kad viena kukurūzų košė gana blankaus skonio, tai aš ją dažniausiai gardinu sviesto gabaliuku, taip pat mėgstamiausias šeimos receptas yra su tarkuotu Džiugo sūriu, o šiandien internete perskaičiau, kad vaikai labai mėgsta kukurūzų košę su pertrintu bananu. Būtinai reiks išbandyti!


Taip pat labai greitai ir paprastai paruošiama Flavorina instant oatmeal košė. 1 dalį avižų sumaišom su 2 dalim karšto vandens, t.y. pusę norimo indelio užpildom avižom ir užpilam karštu vandeniu. Aišku aš dedu druskos, nes ji būtina organizmui, tik kelis grūdelius. ;) Taip pat šios košės kaina yra juokinga - euras, o parduodamos mačiau tik "Iki" parduotuvėse. Tai puikus ir greitas pusryčių patiekalas. Dukra taip pat turi teisę sutikti arba atmesti priedus, tai kartais su jos sutikimu įdedam naminės spanguolių uogienės. ;)

Aišku kartais košes pakeičiam jogurtu, į kurį, pagal madam Lėjos pageidavimą, maišom uogienę arba nieko (nes perku tik beskonius jogurtus, kad tiktų abiem vaikams ir būtų be saldiklių). Taip pat vardan įvairovės kartais pusryčiais tampa morkų ar agurkų lazdelės ar vaisiai, bet aš konservatyvi ir manau, kad geriausi pusryčiai yra košės! :)

Tai gi, ko aš pasiekiau? Sutaupau kelis eurus už pusryčius, t.y. 90 centų kas dieną, žinau ką valgo mano vaikas ir galim Lėją nuvežti į darželį puse valandos vėliau. Manau, kad bent kol kas net nesvarstysim galimybės grįžti prie valgymo darželyje. Taip pat, kai atsikeliam visi kartu, galime pavalgyti šeimyninius pusryčius. Man dar patinka pridėti ir vaisių, kuriuos gali valgyti mašinoje. Svarbiausia, tai, kad mes žinome kiek vaikas ir ko iš tiesų suvalgo. :)
Taip pat po pokalbio su "Voverėmis" sutarėme, kad gausiu prisijungimus, kur galiu pasirinkti kurio meniu patiekalus valgys mano vaikas, pvz: Pietūs iš standartinio, o vakarienė iš vegetariško meniu.

Noriu ir kitus tėvus paskatinti gaminti savo vaikams ir nebijoti kelti klausimus darželyje, nes tik kalbėdami vieni su kitais galime kažko pasiekti. 

Mano blogas visą laiką laukia jūsų, tai pat mane galite sekti facebook paskyroje ir instagram profilyje, kviečiu jungtis ir prie facebook grupės apie pirkinius iki 5 eurų, į kurią keliu savo radinukus iki 5 eurų ir labai laukiu jūsų!

Iki, MadMom

3 comments:

 1. Greta, as atradau nuostabu virtuves pagalbininka: multicooker. Is vakaro susimeti ingridientus kosei, nustatai po kiek laiko gaminsis- ryte turi karsta kose (dar palaiko temp) be jokiu pastangu:)
  Kolege Anastasija :)

  ReplyDelete
 2. Net nežinojau, kad būna tokių dalykų! O jūs kokios firmos turite?

  ReplyDelete
 3. Maniske Redmond rmc-m90e, esu lb patenkinta. Pasakoti daug, rekomenduoju pasidomet:)

  ReplyDelete