Sunday, October 23, 2016

Kaip pasirinkti ir atrasti "savo" darželį?Sveikos,

šį kartą rašysiu visai ne į savo blogo temą, bet sau labai svarbia tema, apie darželius .

Žinau, kad išleisti vaiką į naują darželį, mokyklą ar į kitą naują gyvenimo etapą mamai yra baisus širdies skausmas. Nerimaujame, ar vaikas pritaps, ar jo niekas neskriaus, bet didžiausias nerimas yra "ar pasirinkau teisingą ugdymo įstaigą?". Šis klausimas man kelia skausmą kiekvieną dieną, nors mano dukra darželį lanko jau metus.

Iškart besilaukiant vaiko su vyru sutarėme, kad geriau gyvensim prasčiau, bet dukra eis į gerą darželį. Tiesa, mano galva geras buvo tiesiog privatus. Gaila, bet vėliau paaiškėjo, kad ne kiekvienas privatus yra geras ir ne kiekvienas valstybinis yra blogas. Jei skaitot ir galvojat "mano vaikas eis į valstybini darželį, šis įrašas ne man", tai jūs smarkiai klystate! Jūs esate tėvai ir renkatės geriausią variantą savo vaikui, o rinktis galima ir iš valstybinių. Juk gali tekti išleisti papildomas 5min kelionei iki tolimesnio darželio, jei tik jūsų vaikas jame bus laimingesnis! Pažįstu ne vieną mamą, kuri akylai rinkosi valstybinį darželį ir paraiškoje nerašė bet ko ir jų vaikai iš darželio grįžta laimingi.(nuotrauka iš http://www.londoniete.lt/foto/6/media/articles/DBJ7TDGIT42.jpg)

1) Nuo ko pradėti? Darželio paieškas reiktų pradėti kelis mėnesius iki norint pradėti lankyti ar teikti darželio lankymo paraišką, kad galėtumėte gerai apsižiūrėti.

2) Pasiskambinkite į darželį ir susitarkite dėl galimybės apsilankyti darželyje, susitikti su valdžia. (tokia galimybė yra ir valstybiniuose darželiuose)

Ką turėtumėte pamatyti arba nepamatyti atėję į darželį? Visų pirma, jei darželis nenori jūsų, kaip potencialaus kliento įsileisti, tai iškart signalizuoja, kad nebus dialogo ir lankant darželį, t.y. tėvai valdžiai nusispjauti. Jei būsite priimti, tai jau gana geras ženklas, ypač, jei tai valstybinis darželis.

Svarbu: jei tai privatus darželis, išsiaiškinkite, kodėl darželis atidarytas. Du kartus patyriau, kad blogiausia koncepcija yra "Atidariau darželį ir į jį eina mano vaikas" arba bendrasavininkų vaikas. Iš karto galite žinoti, kad jūsų vaikas patirs neteisybę. Pradedant dėmesiu, rodomu vadovės vaikui, baigiant net gi tuo, kad vaikui atnešamas atskiras maistas, leidžiama žiūrėti filmukus, o jūsų vaikui tai bus draudžiama. Vaikus labai skaudina neteisybė, tad stenkitės vengti darželių, kuriuos lanko vadovų ar darbuotojų vaikai.

3) Susitikite su jūsų vaiko planuojamomis auklėtojomis, apžiūrėkite patalpas. Šią klaidą renkantis darželį vieną kartą padarėme. Vadovė atrodė visa užsidegusi, tiesiog fantastiška, o pradėjus lankyti paaiškėjo, kad auklėtojos nemoka bendrauti su vaikais, yra šiurkščios. Mano draugės atveju dar smagiau - auklėtojos nekalbėjo lietuviškai! :D(nuotrauka iš http://www.15min.lt/images/photos/597384/original/1222317556img_6229.jpg)

Jei auklėtojos myli vaikus, jos per susipažinimą paklaus jūsų apie vaiko galimybes, pomėgius, pabendraus su vaiku, paklaus dėl alergijų ir šiaip mielai susipažins ir aprodys patalpas, supažindins su papildomu personalu.

Apžiūrint patalpas pažiūrėkite, ar jos šviesios, erdvios, ar saugūs žaidimai viduje ir aikštelė lauke. Taip pat apžiūrėkite, ar žaislai yra pasiekiami vaikams ir ar jiems leidžiama žaisti. Mūsų sename darželyje buvo didžiulė spinta ir mano dukra man jai rodant žaislą pasakė "šitų negalima", t.y. žaislai kaip paroda, o su jais žaisti niekas neleidžia. :( Ir bendrąja prasme, didelės spintos yra nesaugios, nes ant jų vaikai mėgsta lipti ir galiausiai - mūsų sename darželyje buvo incidentas, kai vaikas spintą ant savęs tiesiog užsivertė.

4) Susitikimo metu nebijokite užduoti klausimus! Būtinai pasidarykite sąrašą. pvz.:

- Koks darželio dienos ritmas? t.y. ką kokiu laiku vaikai veikia? 
- Kiek laiko būnate lauke? Ar į lauką einate ir po pietų miego? Nes labai patogu, kai vakare vaiką gali pasiimti tiesiog iš darželio kiemo jau aprengtą ir lieka tik įsodinti į mašiną ir važiuoti namo ar į miestą. 
- Kokia ugdymo programa? Ką vaikas išmoks? 
- Kokio amžiaus grupėje bus jūsų vaikas? Man priimtiniausios amžiaus grupės esančios po vienus metus, t.y. nuo 1 iki 2, nuo 2 iki 3 ir t.t. - jose geriausiai atsiskleidžia vaikų gebėjimai, taip pat panašaus amžiaus vaikai rečiau būna skriaudžiami. 
- Kokių įgūdžių reikia jūsų vaikui? Gal reikia išmokti eiti ant puoduko, pasipraktikuoti pačiam valgyti, apsirengti? 
- Kokių priemonių reikia į darželį? Kai kurie darželiai reikalauja savo patalynės, gertuvių, lietaus rūbų (kiti į lauką per lietų neina, nors man čia pati nuostabiausia vaikiška pramoga!), guminių, užkandžių dėžutės.

- Kokia situacija su sauskelnėmis? Jei jos jums reikalingos, ar bus pakeistos darželyje? Ar vaikai mokomi eiti ant puoduko? Teko susidurti su darželiu (iš kurio jau pabėgome), kuriame man pasakė, kad 1m 10mėn vaikas per mažas būti sodinamas ant puoduko ir jie ant puodo sodina tik vaikus nuo 2m (jau nekalbame apie sauskelnių atsisakymą). Pakeitus darželį 1m 11mėn dukra atsisakė sauskelnių tiek dieną, tiek naktį, nes tiek aš, tiek ji jau buvome pasiruošusios šiam iššūkiui. Be to, sauskelnių atsisakėme praktiškai be avarijų ir vidury žiemos (vasarį), nes vaikas buvo pasiruošęs, o ne tiesiog mamiška akcija "nuimsiu sauskelnes vasarai", kurią daro dauguma mamų, o atėjus rudeniui sako "Dar neišmokom". Mūsų sysiu avarijos baigėsi trečią dieną atsisakius pampersų. 
- Ar yra pakaitinės auklėtojos? Teko susidurti su atveju, kai susirgus visom auklėtojom dvi grupes prižiūrėjo viena moteris. Kitą dieną aš atsiėmiau savo dukrą iš šio darželio ir per savaitę suradau naują. 
- Kaip elgiamasi ligos atveju? Ar jei jūsų ar kitas vaikas pasijuto blogai, tėvai prašomi pasiimti vaiką ar ligonis laukia tėvų iki vakaro. Laukimas yra labai bloga praktika ir aš esu prieš sergančių vaikų vedimą į darželį. Taip pat ar jei vaikas stipriai susižalos bus kviečiama greitoji? Yra darželių, kurie kratosi atsakomybės ir net jei vaikui reikalinga skubi pagalba nekviečia greitosios, o laukia tėvų. O juk kartais svarbi kiekviena akimirka.

Klausimai gali būti susiję ir su vaiko sveikata ir aktualūs tik jūsų šeimai.

Jei į klausimus atsakymų negaunate, tai gali būti dar vienas signalas, kad šis darželis nėra patikimas.

Taip pat klausimus verta užduoti tiek vadovei, tiek auklėtojoms. Teko susidurti, jog darželio vadovės skleidžiama ideologija nesutampa su auklėtojų veiksmais, dėl to nebijokit tų pačių klausimų užduoti abiems.

5) Išsirinkote darželį? Ramu. Numetam vaiką ir einam? Ne.

Labai svarbi dalis darželyje yra ADAPTACIJA!

Kuo jūsų vaikas vyresnis, tuo adaptacija bus ilgesnė. Lengviau darželyje apsipras metų mažylis, nei 4 metų vaikas, kuris jau puikiai moka manipuliuoti savo mamos meile. :)

Ar jūsų vaikui lengva atsisveikinti su jumis, kai einate į parduotuvę? O gal lengviau, kai tėtis eina į darbą?

Adaptaciją turi atlikti tas tėvas, su kuriuo vaikas lengviau išsiskiria. Mūsų atveju tai tėtis, nes tėtis kasdien eina į darbą ir tai vaikui jau įprasta. Mama išeina rečiau, tad ir jai išeinant klausimų kyla daugiau.

Nepalikit vaiko nuo pirmos dienos!

Pirmą dieną nueikit apsižiūrėti, pabūkit su vaikais, pažaiskit, bet vaiko jokiu būdu nepalikite.

Jei darželis netoli namų, galit kelias dienas prieš tai nuvažiuoti, apsižiūrėti kiemą, jame pažaisti.

Antrą dieną būkit su vaiku, stebėkit, kad auklėtojos kviestų vaiką įsitraukti į veiklas, būkit daugiau stebėtojas, o ne vaiko žaidimų draugas. Jei auklėtojos netraukia jūsų vaiko į veiklas, tai jau gali būti ženklas, kad vaikas nepritaps ir vėliau, nes auklėtojų kvietimas būti kartu labai svarbus.

Trečią dieną pabūkit, pasėdėkit kampe ir vaikui nematant, kai žaidžia ar yra užsiėmęs, išeikite. Nemojuokit pro langus ir kitaip neapsunkinkit išsiskyrimo sau ir vaikui. Susitarkit, kad jei vaikas supanikuos, auklėtojos jums paskambintų. Pasiimkit prieš pietų miegą.

Jei vaikas mažas, ketvirtą dieną matyt išbus iki pietų miego, o gal ir visą dieną.

Jei vaikas didelis, taip eiti gali reikti ir 2 savaites.

Tik nepraraskit vilties ir nepradėkit eiti į darbą pirmą vaiko darželio dieną. Gera adaptacija garantuoja sėkmingą darželio startą! Tai 2 savaites pasilikit adaptacijai. Jei adaptuositės ankščiau, tai galėsit pasiatostogauti prieš darbus :)

Adaptacijos laikotarpiu stebėkit auklėtojas ir įsiklausykit į savo vaiką. Ką jis pasakoja apie darželį? Klauskit ar susirado draugų, kokie jų vardai? Jei vaikas nežino vardų, tai arba neužmezgė kontakto arba vaikai išvis nebuvo normaliai supažindinti, kas yra blogas ženklas.

Netgi po adaptacijos laikotarpio nesileiskit į ilgus atsisveikinimus ir paverkšlenimus prie durų. Tokie paverkšlenimai kenkia jums, vaikui ir bendrai atmosferai darželyje. Man labiausiai patinka "kiss and go" sistema, kur pasibučiuoju su vaiku ir paleidi į klasę. Tiesa, mano dukra taip nori į darželį, kad net pasibučiuoti kartais pamiršta. :)

6) Adaptavomės ir pilnu pajėgumu į darželį! Stebėkit savo vaiką ir auklėtojas:
- Ar vaikas nėra skriaudžiamas? 
- Ar susirado draugų?
Į šiuos klausimus turėtų atsakyti tiek auklėtojos, tiek jūsų vaikas.

Auklėtojos turėtų papasakoti apie vaiko dieną, kaip jam sekasi, ar yra progresas.

Ar nėra vaiko streso požymių? Pvz., mūsų dukra pasikeitus auklėtojoms pradėjo šlapintis į kelnes, bet tik darželyje. Laimei, šią problemą pavyko išspręsti bendraujant su auklėtojomis.

Auklėtojos turi padėti spręsti jūsų vaikui iškilusias problemas! Jei ne, gal verta paklausti ar jos ir nėra tų problemų sukėlėjos.

7) Stebėkite, ar vaikas nėra "laužomas". Vaikai neturi būti verčiami nei valgyti, nei eiti miegoti. Jei jūsų vaikas nemiega pietų miego, jam turi būti leidžiama to nedaryti. Taip pat išsiaiškinkite, ar darželyje visiems vaikams leidžiama žaisti. Yra darželių, kuriuose yra traktoriai, konstruktoriai, bet su jais neleidžiama žaisti mergaitėms arba lėlės, gyvūnėliai ir su jais neleidžiama žaisti berniukams. Jei norite turėti protingą ir visapusišką vaiką, jam turi būti leidžiama žaisti su tuo, kuo jis nori.

Patys neseniai keitėme darželį ir buvau per adaptaciją. Mano dukra sutikusi auklėtojos padėjėją davė jai ranką, apžiūrėjo visas patalpas, susižiūrėjo, kur bus jos rankšluostis, kur laikysim pataliukus, kur jos spintelė. Per ryto ratą net gi pirmą dieną pradėjo kalbėti, pasakoti istorijas, nes buvo nerealus vedančios mokytojos ir vaikų kontaktas. Žinokit grįžau namo rami, palikau ją jau pačią pirmą dieną iki pietų. Grįžus sakau vyrui "Jaučiu čia bus viskas gerai.". Kai papasakojau mokytojai Ivonai, kad ji paprastai nepradeda taip greit plepėti ji taip pat labai džiaugėsi, kad su vaiku pavyko užmegzti kontaktą. Manau toks ir turi būti bendravimas su vaiku. Linkėjimai jums, šaunuolės, Mokytoja Ivona ir Žydre, jei skaitote. Jūs nuostabios <3 Pirmą kartą grįžus namo nepanikuoju, kaip vis gi sekasi mano dičkei. :)

8) Check check! Aš esu bjauri mama, mėgstu patikrinti, ar darželyje tikrai viskas taip, kaip sakoma. Kadangi nedirbu, galiu sau leisti pasiimti vaiką iš darželio anksčiau ir nusivesti į spektaklį arba aplink darželį pavedžioti šunį nekrisdama niekam į akis.

Gaila, bet kai kurie tokie patikrinimai baigėsi tuo, kad išgirdau auklėtojas rėkiančias ant vaikų ir pan.

Vieną kartą pamiršom į darželį įdėti pirštines. Sutikau vakare auklėtoją ir sakau "o žiūrėkit, buvot lauke, dukra neturėjo pirštinių", o tada ir paaiškėjo, kad jau savaitę vaikai į lauką nėra vedami.

9) Kalbėkite apie problemas su auklėtojomis . Dažnai problemas pavyksta išspręsti apie jas prakalbus. Nebijokite kalbėti su auklėtojomis ir vadovybe.

10) Blogai, ką daryti? Jei esate privačiame darželyje, galite pasiimti savo vaiką ir nemokėti nuo tos dienos, nes nesilaikant sutarties jūs neprivalote pranešti apie nelankymą prieš dvi savaites. Sužinojusi, kad vaikai nevedami į lauką pasakiau "Ačiū, nuo rytojaus nebeateisime." ir negavau jokios saskaitos į priekį, nes buvo sulaužytos sutarties salygos iš jų pusės. Tiesa, girdėjau, jog galima reikalauti gražinti ir pradinį įnašą, bet buvo tiek problemų, kad jau net nebenorėjau gilintis ir norėjau bėgti iš ten kuo toliau.

Jei lankote valstybinį darželį, viskas nevyks taip greitai. Galite kreiptis į savivaldybę ir teirautis dėl darželio keitimo arba nuo kitų metų rugsėjo pasikeisti darželiu su kita jums patinkantį darželį gavusia šeima. Tokius mainus savivaldybė leidžia.

Tėveliai, ieškokite ir nepalikite visko likimo valiai! Juk visi norime, kad mūsų vaikai būtų mylimi ir laimingi.

Mūsų didžioji jau virš metų lanko darželį, bet per tuos metus, ji jau eina į trečią ugdymo įstaigą. Kodėl? Nes mes norime geriausio ir panašu, kad jį jau radome. Šiuo metu mūsų dukra lanko "Vaikystės Sodą".(paveikslėlis iš http://www.evakuacija.lt/images/Logo%20klientai/vaikystes-sodas.png)

Neigiamos patirties turėjome su dviem darželiais Kvaksius ir Virš Debesų, bet į detales leistis nesinori.

O kokį darželį lanko jūsų vaikas? Gal galite pasidalinti tiek gera, tiek bloga savo darželių patirtimi? Padarykite tai komentaruose, informuokime vieni kitus. :)

Mane galite sekti facebook , facebook grupėje ir instagram ;)

Gražių dienų,

MadCat <3

2 comments:

  1. Koks geras straipsnis, ačiū. Dar savaitę ir mano trimetis pradės lankyti naują privatų darželį. Po paskutiniojo, kuriame buvo labai prasta patirtis, praėjo beveik pusmetis. Liko skaudulių ir baimių tiek man, tiek, tikiu ir jam. Perskaičiau visus punktus ir labiausia išgąsdino tai, kad naujasis mūsų darželis yra įkurtas moterų, kurių vaikai jį taip pat lanko. Jis nedidelis, tad... Kaži, kaip bus.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Žinot, čia mano tokia patirtis, gal jums viskas bus gerai. Pati po kelių nusivylimų galvojau "Atidarysiu darželį savo vaikams", o tada pagalvojau, kad tai būtų būtent tai dėl to aš labiausiai pykau. Neteisybė kitų vaikų atžvilgiu. Žinot, pasirinkimų labai daug, tik reikia nebijot pokyčių. Aš kaip matau savo dukrą laimingą kas rytą ir vakarais besiskundžiančią, kad mes per anksti atėjom jos pasiimt(!!!), tai suprantu, kad vis gi gerai jog ieškojom to, paties geriausio darželio ir tikiuosi,kad pagaliau radom :) Mes kartu šiame darželyje jau 1,5metų ir dukra labai laiminga, nors po darželių keitimų visi jau sakė "Tau niekas neįtiks", bet vis gi įtiko ir patiko. :)

      Delete